Dzień Ziemniaka

2 września 2018 r.

2 września 2018r. w Wiewiórce po raz siódmy odbyła się impreza plenerowa pn. „Dzień Ziemniaka”. W kościele parafialnym w Wiewiórce odprawiona została Msza Św. w intencji rolników, a następnie przy dźwiękach Gminnego Zespołu Artystycznego działającego przy CKiP w Żyrakowie wszyscy przeszli na stadion w Wiewiórce. W ramach części oficjalnej Wójt Gminy Żyraków Pan Marek Rączka powitał wszystkich zebranych gości oraz skierował słowa podziękowania oraz uznania do rolników za ich trud i pracę. Następnie głos zabrał Sołtys Wiewiórki – Pan Stanisław Małozięć, Radny Rady Gminy w Żyrakowie – Pan Tadeusz Kulas oraz Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego - Pan Wiesław Lada. Po przemówieniach okolicznościowych uczniowie wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Wiewiórce zaprosili wszystkich na wspaniały muzyczno-taneczny Koncert Życzeń. Po raz pierwszy uczestnicy imprezy mieli okazję spróbować jedynej o Wiewióreckim smaku Podkarpackiej Ziemniaczanki przygotowanej i zaserwowanej przez Panie ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Wiewiórce, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – wydano ponad 500 porcji. Ponadto każdy mógł spróbować potraw ziemniaczanych przygotowanych przez Panie ze Stowarzyszenia KGW im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej ze Straszęcina oraz Stowarzyszenia „Nasz Korzeniów”.

Tradycyjnie podczas wydarzenia odbył się Sołecki Tor Przeszkód z ziemniakiem w tle. Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze, dając mnóstwo radości zgromadzonym widzom. Nagrody dla uczestników ufundowane zostały przez Sponsora Głównego: Firmę PRYMAT. W Sołeckim Torze Przeszkód wzięło udział 7 drużyn 2-osobowych – przedstawicieli sołectw ze Straszęcina (Elżbieta i Rafał Drąg), Bobrowej (Justyna Gil i Agnieszka Baran), Bobrowej Woli (Andrzej Gil i Aneta Jaszcz), Żyrakowa (Alicja i Krzysztof Mucha), Woli Żyrakowskiej (Marcin Grych i Michał Gładowski), Góry Motycznej (Łukasz Siwula i Renata Dydo) oraz Wiewiórki (Dominik Chłopek i Jakub Kania). I miejsce i Statuetkę „Złotego Ziemniaka” otrzymało Sołectwo Żyraków, II miejsce zajęła Wola Żyrakowska, III Straszęcin. Wszyscy uczestnicy poza dyplomami otrzymali również nagrody rzeczowe ufundowane przez Firmę PRYMAT. Po wręczeniu nagród Wójt Gminy Żyraków Pan Marek Rączka oraz Sołtys Wieiwórki Pan Stanisław Małozięć podziękowali Paniom ze Stowarzyszeń za przygotowanie stoisk z promocją potraw regionalnych.

Na scenie przed zgromadzoną publicznością na zaproszenie organizatorów zaprezentowała się Kapela Ludowa „Kurasie” z Lubziny oraz Stowarzyszenie Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy” z Mielca. Impreza zakończyła się wspólną zabawą taneczną z Grupą Muzyczną Sekend Band.

Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Żyraków, Sołectwo Wiewiórka, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Wiewiórce, OSP Wiewiórka oraz Szkoła Podstawowa w Wiewiórce. Serdeczne Podziękowania za wsparcie i pomoc w organizacji imprezy kierujemy do: Firmy PRYMAT, Zakładu Mięsnego „Drąg” z Góry Motycznej, Delikatesów „Hit-Pol” z Wiewiórki, Bankowi Spółdzielczemu w Żyrakowie, Firmie „Ryśko” z Zasowa, FHU Malibu z Brzeźnicy, Firmie Agro Jurek S.C. (za prezentację sprzętu rolniczego) oraz Firmie Handlowo-Usługowej Sam-Sam z Góry Motycznej oraz Firmie Handlowej Tęcza Sp.j. z Góry Motycznej.

Smacznie i pysznie do zobaczenia za rok!

Galeria zdjęć