Gminne obchody Dnia Sybiraka w Mokrem

16 września 2018 r.

16 września 2018 r. przy Kaplicy Sybiraków w Mokrem odbyły się Uroczystości obchodzone z okazji Dnia Sybiraka, upamiętniające 79. rocznicę agresji niemieckiej i radzieckiej na Polskę. To kultywowana od lat tradycja mająca na celu zachowanie pamięci o trudnym w naszej historii okresie - o Sybirakach z Mokrego, którzy w tragicznych okolicznościach stracili życie. Współorganizatorami tegorocznych Uroczystości byli: Wójt Gminy Żyraków, Stowarzyszenie „Łączymy Pokolenia - Mokre Wczoraj i Dziś”, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Szkoła Podstawowa w Mokrem oraz Sołectwo Mokre.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Kaplicy Sybiraków w Mokrem. Wieńce składali m.in.: Wójt Gminy Żyraków Pan Marek Rączka, Przewodnicząca Rady Gminy w Żyrakowie Pani Maria Bodzioch, Przedstawiciele Organizacji Kombatanckich, Sołtys wsi Pani Agnieszka Czapiga, Rada Rodziców ze Szkoły w Mokrem wraz z uczniami, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pan Wiesław Lada, Poseł na Sejm RP – Pan Kazimierz Moskal.

Następnie o godz. 15.00 w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława BM w Zasowie odbyła się Msza Św. w intencji Sybiraków i mieszkańców Mokrego koncelebrowana przez Proboszcza Parafii ks. Prałata Krzysztofa Pietrasa. Oprawę artystyczną Mszy Św. przygotowała Orkiestra Dęta Gminy Żyraków pod kierownictwem Pana Grzegorza Steca. Montaż słowno-muzyczny pod hasłem: „Chcemy mówić, chcemy wiedzieć, chcemy pamiętać” przygotowany został przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mokrem. Montaż nawiązywał do wydarzeń z 17 września 1939r. oraz wspomnień Sybiraków opartych na ich pamiętnikach.

Wszystkich przybyłych na tegoroczne Uroczystości powitał Wójt Gminy Żyraków Pan Marek Rączka oraz Pani Agnieszka Czapiga – Radna Gminy Żyraków, a zarazem Sołtys wsi Mokre. Ponadto głos zabrał Pan Ryszard Żądło - Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Tarnów.

Galeria zdjęć