Wyszukiwarka


kurier-btn

plakat
ckip_facebook_fan_page

Dożynki Gminne 2014 w Straszęcinie

Tegoroczne Dożynki Gminne, które odbyły się 24 sierpnia 2014 r., gościło sołectwo Straszęcin. Obchody święta plonów rozpoczęły się od Mszy Św. w kościele parafialnym w Straszęcinie, którą koncelebrował  Ks. Proboszcz Bogusław Czech.

Druga część uroczystości, ze względu na niesprzyjającą aurę odbyła się w budynku ZSP w Straszęcinie, tam też nastąpiła prezentacja Starostów Dożynek, w osobach Elżbieta Stachnik ze Straszęcina i Józef Maciąg z Nagoszyna. Imprezę poprowadzili Małgorzata Burdzy oraz Jacek Dydyński. Po ceremonii wręczenia chleba, głos zabrał wójt Gminy Żyraków, Marek Rączka, który podziękował wszystkim rolnikom za trud ich ciężkiej pracy. Następnie głos zabrali zaproszeni goście.

Po pierwszej części występów dzieci z ZSP w Straszęcinie, odbyła się prezentacja 13 wieńców, które wzięły udział w Gminnym Konkursie Wieńca Dożynkowego. Były to wieńce reprezentujące sołectwa Bobrowa, Bobrowa Wola, Góra Motyczna, Korzeniów, Mokre, Nagoszyn, Straszęcin, Wiewiórka, Wola Wielka, Wola Żyrakowska, Zasów, Żyraków oraz OSP w Straszęcinie. W trakcie prezentacji przygrywała Kapela Ludowa “Radomyślanie” z Radomyśla Wielkiego. Wszystkie wieńce dożynkowe były bardzo piękne i pracochłonne. W związku z tym komisja postanowiła przyznać wszystkim sołectwom jednakowe nagrody w kwocie 250 zł, ufundowane przez Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Dodatkowo Bank Spółdzielczy w Żyrakowie ufundował nagrody za pierwsze trzy miejsca, które przyznano:
  1. Sołectwu Straszęcin za wieniec “Symbol Polski - Orzeł”
  2. Sołectwu Żyraków za wieniec “Grota Karoliny Kózki”
  3. Sołectwu Mokre za wieniec “Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej”
Dodatkowo wytypowano 2 wieńce do reprezentowania naszej Gminy na Podkarpackim Konkursie Wieńca Dożynkowego w Radomyślu Wielkim:
  • wieniec z Bobrowej, “Chrystus Król”,
  • wieniec z Korzeniowa, “Kontur mapy Polski z wkomponowanym Orłem w koronie”.
Podczas dożynek dokonano również uroczystego otwarcia, nowo wybudowanego kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ZSP w Straszęcinie, w skład którego wchodzą: boisko sportowe, bieżnia lekkoatletyczna oraz wiata. W trakcie imprezy można było również zakupić kotyliony, wykonane przez GBP w Żyrakowie, które wzięły udział w losowaniu nagród. Na wszystkich gości dożynkowych czekały suto zastawione stoły z potrawami regionalnymi, przygotowanymi przez Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Środowiska Wiejskiego z Żyrakowa oraz z Koło Gospodyń Wiejskich ze Straszęcina. Stoiska zostały dofinansowane ze środków Lokalnej Grupy Działania PROWENT w Mielcu. Na koniec goście bawili się na zabawie tanecznej do późnych godzin nocnych.
 
Galeria zdjęć