Wyszukiwarka


kurier-btn
ckip_facebook_fan_page

Dożynki Gminne w Żyrakowie

Tegoroczne dożynki gminne odbyły się  23 sierpnia 2015 r. w Żyrakowie, a rozpoczęły się w kościele parafialnym od uroczystej Mszy Świętej, którą koncelebrował ks. Proboszcz Józef Jasiurkowski. Po jej zakończeniu barwny korowód dożynkowy prowadzony przez gospodarza Wójta Marka Rączkę oraz starostów dożynek  udał się na plac przy Zespole Szkół Publicznych w Żyrakowie, gdzie odbyła się część obrzędowa. Na wstępie Wójt powitał wszystkich zaproszonych gości a Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” w swoim występie przedstawił ludową tradycję „obśpiewywania” wieńca żniwnego. 
Starostowie dożynek Pani Bernadetta Zima z Góry Motycznej i Pan Tomasz Duma z Żyrakowa przekazali chleb z tegorocznych plonów gospodarzowi dożynek, który zgodnie z tradycją sprawiedliwie podzielili wśród wszystkich uczestników. 
Odbyła się również prezentacja wieńców dożynkowych z sołectw: Bobrowa, Bobrowa Wola, Góra Motyczna, Korzeniów, Mokre, Nagoszyn, Straszęcin, Wiewiórka, Wola Wielka, Wola Żyrakowska, Zasów oraz Żyraków. W tym roku wszystkie grupy wieńcowe otrzymały okolicznościowe dyplomy oraz nagrody pieniężne w wysokości 300 zł,  jako podziękowanie za trud w ich tworzeniu. Nagrody zostały ufundowane przez Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie oraz Bank Spółdzielczy w Żyrakowie. Dodatkowo komisja wytypowała wieńce, które reprezentowały Gminę Żyraków na Dożynkach Powiatowych: Sołectwo Straszęcin (Strażak z Aniołem), Sołectwo Mokre (Monstrancja w Tabernakulum), Sołectwo Wola Żyrakowska (Zwiastowanie Pańskie).
Niewątpliwą atrakcją, która wzbudziła ogromne zainteresowanie publiczności był widowiskowy występ taneczny zespołu „Świerczkowiacy” z Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Zespół działa od 1963 roku i ma za sobą setki występów krajowych i zagranicznych.
Swój program artystyczny zaprezentowali również uczniowie ZSP w Żyrakowie, były to występy taneczne i scenka kabaretowa przedstawiająca życie na wsi w krzywym zwierciadle.
Stowarzyszenia: KGW w Woli Wielkiej, KGW w Straszęcinie, Stowarzyszenie “Razem w przyszłość” w Woli Żyrakowskiej, Stowarzyszenie Nagoszyn “Otwarty na zmiany” w Nagoszynie, Stowarzyszenie Zasowianki oraz Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich "Górzanki" przygotowały stoły z potrawami regionalnymi. Na stosiku KRUS na zwiedzających czekała prezentacja połączona z konkursem z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Nagrodami w konkursie, były narzędzia ogrodnicze.
Organizatorami dożynek byli: Wójt Gminy Żyraków, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie oraz Zespół Szkół Publicznych w Żyrakowie. Pomoc przy organizacji udzieli: Strażacy z OSP w Żyrakowie, Panie ze Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Środowiska Wiejskiego w Żyrakowie oraz Panie ze Stowarzyszenia “Razem w przyszłość” w Woli Żyrakowskiej.