Wyszukiwarka


kurier-btn
ckip_facebook_fan_page

Nasz potencjał naszym atutem

W niedzielę 20 września 2015 r.  w dworku w Straszęcinie odbyło się ostatnie spotkanie, podsumowujące cykl imprez organizowanych przez Stowarzyszenie „Mój Straszęcin” w ramach Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie - Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu - i lokalnych partnerów: gminę Dębica, Pilzno, Żyraków i firmę TIKKURILA POLSKA S.A. Projekt miał na celu promocję miejscowych talentów, integrację lokalnej społeczności oraz ożywienie terenu dworku. W ramach zadania zorganizowanych zostało 5 imprez tematycznych oraz zakupione i zamontowane zostały ławki w straszęcińskim parku.
    Pierwsze spotkanie „Niedzielne Muzykowanie” odbyło się 26 lipca, podczas niego wystąpili młodzi artyści, którzy już wielokrotnie udowodnili, że posiadają niezwykły talent i wrażliwość muzyczną. Swoje umiejętności zaprezentowali: Weronika Chmura, Wiktoria Chmura, Karolina Chmura, Magdalena Stachnik, Joanna Kosiba, Michał Michoń, Aleksandra Bieniasz. Artyści zachwycili niezwykłymi występami, które na długo pozostaną w pamięci odbiorców. 
    Spotkanie numer dwa to niedzielny koncert duetu Kingi i Agnieszki Kutrzuba, który straszęcińska społeczność przyjęła gorącymi owacjami i gromkimi brawami. Koncert, który odbył się 9 sierpnia, zgromadziła wokół dworku liczną widownię, nie tylko ze Straszęcina ale także z okolic. Jak sugerował tytuł koncertu „Niedziela będzie dla nas- muzyczne retrospekcje” repertuar był dobrze znany słuchaczom, którzy chętnie włączali się do śpiewania. Wraz z kolejnymi utworami, przybywało widzów, którzy niejednokrotnie całymi rodzinami postanowili umilić sobie popołudnie. Kinga i Agnieszka miały doskonały kontakt ze słuchaczami, których oczarowały. Z całą pewnością wielu z nich chętnie usłyszałoby ich ponownie.
    16 sierpnia to kolejna niedziela, podczas której otoczenie dworku ożyło, a wokół stało się gwarno i wesoło. Tym razem stało się to za sprawą imprezy przygotowanej przez młodzież w składzie Monika Szwed, Patrycja Dydyńska, Joanna Kosiba, Andżelika Słota, Kinga Kutrzuba, Agnieszka Kutrzuba, Aniela Piękoś, Szymon Pieniążek, wspólnie ze Stowarzyszeniem Mój Straszęcin. Planowane wcześniej „Wspólne śpiewanie w plenerze” z powodu deszczu musiało odbyć się w dworku, przez co jednak nie straciło na atrakcyjności. Zespół muzyczny składający się z Mateusza Guziec, Szymona Kuśnierza, Michała Ciebienia przygrywał do utworów, którzy wszyscy dobrze znają i kochają. Wspólnie wykonano utwory ludowe, biesiadne, a także rockowe. Do śpiewania włączyli się wszyscy uczestnicy, nawet ci najmłodsi. Na uczestników przygotowany został poczęstunek - prozioki z domowymi powidłami oraz jabłka ufundowane przez Wójta Gminy Żyraków.
    Czwartą imprezą była wystawa rękodzieła artystycznego. Zaprezentowane zostały tam między innymi prace warsztatów tkackich Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Warto było obejrzeć niezwykłe obrazy i grafiki Anny Szalwa, studentki II roku Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. O tym co można wyczarować szydełkiem przekonywały prace Alicji Kmiecik, zaś Klaudia Braun pokazała kartki okolicznościowe, pudełeczka i butelki zdobione metodą decoupage, oraz elementy wykonane z papierowej wikliny. Również na najmłodszych czekało także sporo atrakcji: malowanie twarzy, zabawa przy muzyce i baloniki. Kolejna impreza już za tydzień. 
    Ostatnie spotkanie odbywało się pod hasłem „Ponad chmurami odkrywamy inny świat”. I chociaż chmury nie szczędziły deszczu , to jednak nie dały rady przysłonić muzyki połączonej z poezją podczas koncertu, który odbył się w dniu 20 września 2015r. w Dworku  w Straszęcinie. Ten wieczór był uwiecznieniem projektu. Licznie przybyli goście pełni zadumy, refleksji mieli możliwość zastanowienia nad sensem życia, słuchając interpretacji poezji Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Krzysztofa Jankowskiego. Całości oprawy artystycznej dopełniły Kinga i Agnieszka Kutrzuba wykonując  znane utwory muzyczne. Przybyli goście mogli również podziwiać fotografię Grzegorza Boro oraz malarstwo Piotra Kutrzuby. Gośćmi uroczystości byli również kombatanci oraz członkowie rodzin ofiar poległych w czasie II wojny światowej,  poseł na sejm RP p. Jan Warzecha, Radny Sejmiku Podkarpackiego p. Wiesław Lada,  Starosta Powiatu Dębickiego p. Andrzej Reguła,  Wójt Gminy Żyraków p. Mark Rączka,  Z-ca Wójta Gminy Czarna p. Bogusław Majka, Ksiądz  Proboszcz Bogusław Czech. 
Przy organizacji imprez Stowarzyszenie współpracowało z Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie oraz Urzędem Gminy w Żyrakowie.
Więcej informacji o projekcie i pełne relacje z imprez można uzyskać na stronie internetowej Stowarzyszenia „Mój Straszęcin”: www.straszecin.org.pl. Zapraszamy.

Galeria: