Wyszukiwarka


kurier-btn
ckip_facebook_fan_page

Obchody 76 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Dnia 30 sierpnia 2015r. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Anny w Korzeniowie odbyła się uroczystość poświęcona obchodom 76. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Mottem przewodnim stały się słowa:
„Sześć długich zim,
pięć długich lat
szła światem wojna,
żłobiła ślad.”
Organizatorem uroczystości był pan Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka we współpracy z: ks. proboszczem parafii Korzeniów-Romanem Deszczem, Sołtysem i Radą Sołecką Wsi Korzeniów, Ochotniczą Strażą Pożarną i ZSP w Korzeniowie oraz Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie.
Korzeniowskie obchody rozpoczęły się  o godz. 15  Mszą św. koncelebrowaną w intencji ofiar II wojny światowej, której przewodniczył ks. Roman Deszcz, zaś homilię wygłosił ks. dr hab. Kazimierz Talarek. Po zakończeniu Eucharystii rozpoczęła się część artystyczna, którą poprowadziła pani Dyrektor ZSP w Korzeniowie Teresa Jakubiak. Jako pierwszy zabrał głos  pan Mieczysław Wójtowicz, który przedstawił zarys historyczny korzeniowskiej placówki partyzanckiej Kartacz 68, a pan Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka  wyraził wdzięczność wszystkim tym, którzy włączyli się w upamiętnienie wojennych bohaterów, dzięki którym możemy teraz żyć w wolnym kraju.
Po przemówieniach zaproszonych gości uczniowie ZSP w Korzeniowie pod kierunkiem p. A. Kołodziej i M.Neville-Ortyl wystąpili z krótkim występem artystycznym oddającym hołd walczącym i poległym na wszystkich frontach II wojny światowej. Muzyczną oprawę uroczystości przygotował zaś  pan Piotr Jurek.
Na zakończenie  zaproszeni goście złożyli wieńce pod krzyżem i obeliskiem upamiętniającym korzeniowski odział partyzancki -Kartacz 68.
Po części oficjalnej na zaproszenie pani sołtys wsi Korzeniów Agnieszki Leskiej  uczestnicy  udali się do budynku Remizy Strażackiej w Korzeniowie, aby tam  w kameralnym gronie jeszcze raz powspominać  lata wojenne i tych, którzy odeszli już na wieczną wartę.
„Msza za Ojczyznę” po raz trzeci zorganizowana w Korzeniowie będzie coroczną tradycją na stałe wpisaną w kalendarz gminnych uroczystości środowiskowych.
 
M.Neville-Ortyl


Galeria zdjęć: