Wyszukiwarka


Pisali scenariusze

Niecodzienne zajęcia odbyły się w Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej, młodzież szkolna z terenu gminy Żyraków wzięła udział w Warsztatach scenariuszowych, prowadzonych przez Zbigniewa Masternaka.
W programie zajęć znalazło się m.in. wprowadzenie do sztuka tworzenia scenariuszy filmowych, omówienie konstrukcji głównego bohatera i bohaterów drugiego  planu oraz sposób pisania dialogów.
Oprócz teoretycznego wykładu, była również część praktyczna, w trakcie której, uczestnicy podjęli próbę stworzenia własnych scenariuszy w formie synopsisu. Scenariusze miały tematycznie nawiązywać do gminy Żyraków. Tworzone były one w małych grupach, prezentowanie i omawiane. Prowadzący oceniał pomysły, tłumacząc co było w nich dobrego a co nie spełniało warunków dobrego scenariusza. Warsztaty miały za zadanie pokazanie jak ciekawym i twórczym zajęciem może być scenariopisarstwo. Każdy uczestnik poznał podstawy pracy przy tworzeniu filmu. Mamy nadzieję że te zajęcia będą stanowiły dobry punkt wyjścia do dalszego twórczego rozwoju a być może, któryś z uczestników, zwiąże z tym zajęciem swoją przyszłość i wybierze szkołę filmową,

Krótka prezentacja prowadzącego warsztaty:
Zbigniew Masternak - pisarz,  dziennikarz, scenarzysta   filmowy oraz  producent.   Autor  autobiograficznego cyklu  powieściowego "Księstwo",  wydanego przez poznańskie  wydawnictwo Zysk i S-ka. W latach  2006 - 2008   ukazały się trzy księgi -  "Chmurołap", "Niech żyje wolność", "Scyzoryk", z których ta druga  stała się bestsellerem. W 2012 r.   na  podstawie tej trylogii powstał film "Księstwo" w reżyserii Andrzeja Barańskiego - premiera światowa odbyła się lipcu w  Karlowych Warach, podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Wiosną 2012  film  trafił do kin.  Obecnie trwają prace nad filmem "Nędzole" na podstawie kolejnej powieści z cyklu "Księstwo" pod   tym  samym tytułem, którą zamierza sfilmować wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi.  Książki autorstwa Zbigniewa Masternaka ukazały się w przekładach na języki obce - niemiecki,  rosyjski, ukraiński, bułgarski, macedoński, mongolski. Niedawno  "Niech żyje wolność" wyszła po wietnamsku w Ho Chi Minh.


Galeria: