Wyszukiwarka


kurier-btn
ckip_facebook_fan_page

Premiera filmu "Otto Schimek - wierny sumieniu"

W piątek 10 czerwca 2016 r. w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie odbył się premierowy pokaz filmu pełnometrażowego pt. „Otto Schimek – wierny sumieniu”.

Opowiada on o młodym 19 letnim Austriaku Otto Schimku, który w wieku 17 lat trafił do Wehrmachtu ale postanowił, że nie będzie zabijał ludzi. Już podczas służby w Jugosławii miał z tego powodu kłopoty, ale  prawdziwe problemy zaczęły się Polsce, gdy dowódca wyznaczył go do wykonania wyroku śmierci na partyzantach. Wtedy Otto odmówił wykonania rozkazu i trafił pod sąd polowy, który skazał go na karę śmierci przez rozstrzelanie.

Poszczególne sceny fabularne filmu przeplatają wypowiedzi historyków, komentatorów, świadków oraz żyjących członków rodziny Otto Schimka.

Jednym z najbardziej znamiennych fragmentów filmu, jest scena, w której Otto, dzień przed rozstrzelaniem pisze list do swojego brata, wracając pamięcią do najważniejszych wydarzeń ze swojego życia. Do dziś, list ten znajduje się w jodłowskim muzeum, na wystawie poświęconej dziewiętnastolatkowi. Kilkanaście kilometrów dalej, na cmentarzu w Machowej, znajduje się grób Schimka. 

Reżyserem filmu jest Dawid Szpara, młody reżyser, pochodzący z Zagorzyc. W  pracy nad filmem wielką pomocą dla reżysera i aktorów była rozprawa doktorska księdza Juliana Kapłona pt. „Otto Schimek – Dylematy nazizmu”.  Główną rolę Otto Schimka grał w filmie Dawid Borszowski.

W uroczystym spotkaniu podczas premiery filmu wzięło udział wielu kapłanów, aktorzy, realizatorzy filmu, przedstawiciele samorządów, które okazały pomoc przy jego tworzeniu, m.in. Gmina Żyraków oraz sponsorzy. Po projekcji filmu reżyser Dawid Szpara podziękował wszystkim darczyńcom, sponsorom, realizatorom filmu i aktorom. Podziękowanie z rąk reżysera dla Wójta Gminy Żyraków Marka Rączki, odebrała Maria Czernik - Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, reprezentująca naszą Gminę. 

Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy współuczestniczyć w tworzeniu  dokumentu historycznego, którego bohater powinien być przykładem dla przyszłych pokoleń. Dziękujemy reżyserowi, Panu Dawidowi Szparze oraz wszystkim współtwórcom filmu.