Wyszukiwarka


Staropolskie tradycje weselne jak żywe

25 października w Zespole Szkół Publicznych w Żyrakowie odbyła się uroczystość pn. „Staropolskie tradycje weselne jak żywe” połączona z wręczeniem Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie dla mieszkańców gminy Żyraków, którzy od pół wieku pozostają w małżeństwie. 50 lat temu zaproszeni na uroczystość małżonkowie powiedzieli sobie „tak” i włożyli obrączki, które dzisiaj świadczyły o latach ich wspólnego życia, świadczyły, że słowa ślubowania dane 50 lat temu dotrzymali. Na tak piękny jubileusz zaproszono 22 pary małżeńskie.
Byli to: Maria i Bronisław Janorowie, Krystyna i Kazimierz Klucznikowie z Bobrowej; Maria i Andrzej Bałowie, Julia i Tadeusz Czerwcowie z Mokrego; Zofia i Władysław Łączakowie, Irena i Włodzimierz Knychowie, Irena i Zdzisław Gilowie z Nagoszyna; Maria i Stanisław Ziołowie z Wiewiórki; Zuzanna i Wacław Mitorajowie, Maria i Stanisław Szelowie, Katarzyna i Józef Wołowcowie, Romana i Aleksander Żywotowie ze Straszęcina; Stanisława i Stanisław Pyrkowie, Maria i Władysław Matuszkiewiczowie z Woli Wielkiej; Anna i Stanisław Kędziorowie, Maria i Eugeniusz Gnylowie z Woli Żyrakowskiej; Janina i Józef Kulasowie, Zofia i Antoni Grzybowie z Zasowa; Maria i Jan Ladowie z Zawierzbia oraz Helena i Jan Dziedzicowie, Helena i Jan Drobotowie, Katarzyna i Jan Kaniowie z Żyrakowa.
Uroczystość Złotych Godów miała wielopokoleniowy charakter dzięki temu, że wraz z jubilatami zaproszone zostały ich dzieci i wnuki. Spotkanie z jubilatami rozpoczęło się mszą św. odprawioną przez ks. Józefa Jasiurkowskiego w kościele w Żyrakowie. Dalsze uroczystości miały miejsce w Zespole Szkół Publicznych w Żyrakowie. Wójt gminy Żyraków Marek Rączka wręczył jubilatom Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznane przez Prezydenta RP. Złożył okolicznościowe gratulacje oraz życzenia długich lat życia oraz doczekania w dostatku i zdrowiu kolejnych rocznic. Część artystyczną w pięknej tradycyjnej oprawie przedstawili uczniowie gimnazjum pod opieką swoich nauczycieli. Staropolskie zwyczaje i obrzędy weselne zaprezentowali w słowie mówionym, śpiewie i tańcu. Gościom podano tradycyjny biesiadny obiad a po nim zagrała kapela z Żarówki, i goście ruszyli w tany. Uroczystość uświetniła wystawa fotografii ślubnych jubilatów. Złote Gody mieszkańców gminy Żyraków zostały zorganizowane dzięki zaangażowaniu wójta gminy Żyraków, kierownika USC, dyrekcji ZSP, szkolnej społeczności, CKiP a także członkiń Stowarzyszenia Kobiety na rzecz Środowiska Wiejskiego w Żyrakowie.

Galeria zdjęć: