Wyszukiwarka


kurier-btn

plakat
ckip_facebook_fan_page

Święto Ziemniaka 2014 w Wiewiórce

W niedzielę 7 września 2014 r. w miejscowości Wiewiórka odbyło się “Święto Ziemniaka ”. W intencji rolników z terenu Gminy Żyraków została odprawiona Msza Św. w kościele parafialnym, a następnie główna część uroczystości miała miejsce na boisku sportowym przy remizie OSP w Wiewiórce. Zebranych gości powitał Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka, a następnie głos zabrali sołtys Wiewiórki Stanisław Małozięć, Dyrektor KRUS w Rzeszowie Wiesław Lada, Kierownik ARiMR w Dębicy Paweł Jarosz, Prezes Banku Spółdzielczego w Żyrakowie Danuta Klabacha oraz Radny Tadeusz Kulas . Docenieni zostali rolnicy, którzy otrzymali z rąk Wójta Gminy Żyraków oraz Dyrektora KRUS ordery Świętego Izydora Oracza. Byli to:  mieszkańcy Wiewiórki w osobach: Władysław Stalec, Krzysztof Szacik, Franciszek Matuszkiewicz, Józef Czerwiec, Jan Wilk, Stanisław Chłopek oraz Józef Maciąg z Nagoszyna, Zbigniew Józef Kaczor i Krzysztof Stanisław Sujdak z Góry Motycznej  oraz Jerzy Gąsior i Krzysztof Stanisław Grych z Woli Wielkiej.

W dalszej części były występy dzieci i młodzież z ZSP w Wiewiórce oraz zespołu tanecznego RUBIKI z Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie. Podczas imprezy można było również obejrzeć sprzęt rolniczy, zapoznać się z dopłatami rolnymi na stoisku ARiMR z Dębicy a także wziąć udział w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie pracy w gospodarstwie, zorganizowanym przez KRUS o. Dębica. Nie zabrakło również pieczonych ziemniaków prosto z ogniska, którymi częstowała miejscowa rada sołecka.

Szczególnie wyczekiwanym punktem ziemniaczanego święta był Turniej Sołectw, który co roku budzi wiele emocji. W tegorocznej edycji udział wzięło 6 drużyn. Uczestnicy rywalizowali w różnorodnych konkurencjach, gdzie liczył się spryt, sprawność fizyczna a także odrobina umiejętności sportowych. Były tory przeszkód dla dzieci i dla dorosłych, sztafeta z przelewaniem wody, sołtysi rywalizowali w strzelaniu do bramki w gumofilcach. Na końcu konkurencja, która wyjątkowo rozbawiła uczestników i kibiców, tzw. „matrioszka” - czyli ubieranie na siebie największej ilości ciuchów w określonym czasie.

W tegorocznym turnieju bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Góry Motycznej, drugie miejsce Żyraków na trzecim miejscu uplasowały się dwie drużyny z Woli Wielkiej i Woli Żyrakowskiej, czwarta była Wiewiórka, a piąty Straszęcin.

Wszystkie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe, ufundowane przez Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie oraz Firmę Oponiarską Dębica SA.
Imprezę zwieńczyła zabawa taneczna.  

Organizatorzy składają podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania „Święta Ziemniaka 2014”.

Galeria zdjęć