Wyszukiwarka


kurier-btn
ckip_facebook_fan_page

Święto Ziemniaka w Wiewiórce

W pierwszą niedzielę września w Wiewiórce jak co roku rolnicy obchodzili „Święto Ziemniaka”. Impreza ta stała się swojego rodzaju znakiem firmowym sołectwa Wiewiórka, znanego właśnie z uprawy ziemniaków. Głównym celem jaki przyświeca organizacji tego wydarzenia jest promocja lokalnych, ekologicznych produktów. 
Tegoroczne obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Wiewiórce koncelebrowaną przez księdza proboszcza Józefa Janasa. Następnie na boisku sportowym przy remizie OSP odbył się festyn rodzinny. Na wstępie Wójt Marek Rączka powitał wszystkich przybyłych gości, następnie głos zabrali Stanisław Małozięć - sołtys Wiewiórki i Tadeusz Kulas - radny Wiewiórki oraz Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Rzeszowie Wiesław Lada. Wyróżniający się rolnicy z terenu naszej gminy zostali odznaczeni Medalami św. Izydora. W tegorocznym programie znalazł się program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i młodzież z ZSP w Wiewiórce oraz występ taneczny zespołu RUBIKI z Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie.
Tradycyjnie najbardziej wyczekiwanym punktem imprezy był “Turniej sołectw” w którym drużyny reprezentujące poszczególne sołectwa na czele ze swoimi sołtysami rywalizowały w dyscyplinach, łączących zmagania sportowe z poczuciem humoru. W tym roku najlepszą okazała się drużyna z Korzeniowa, której kapitanem była Pani sołtys Agnieszka Leska, z dorobkiem 40 punktów, kolejne miejsca zajęły: 2: Góra Motyczna 33 pkt., 3: Wiewiórka 26 pkt., 4: Straszęcin 26 pkt., 5: Żyraków 24 pkt., 6: Wola Żyrakowska 21 pkt., 7: Bobrowa 20 pkt.
Uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie oraz Firmę Oponiarską “Dębica”.
Podczas imprezy można było skosztować pieczonych ziemniaków z ogniska czy też smakołyków kuchni regionalnej ze stołu przygotowanego w tym roku przez Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Wiewiórki. Stoisko dofinansowane zostało z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu. W ramach tego projektu przygotowany został również poczęstunek dla zaproszonych gości. 
Na stoisku dębickigo odziału KRUS dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs, dotyczący zasad bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym, w którym nagrodami były narzędzia ogrodnicze. Swoją ofertę zaprezentowały również firmy oferujące sprzęt rolniczy i środki ochrony roślin. 
Głównymi inicjatorami i organizatorami imprezy byli Panowie Stanisław Małozięć - sołtys Wiewiórki i Tadeusz Kulas - radny Wiewiórki przy współpracy z Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Radą Sołecką Wiewiórki, Stowarzyszeniem Aktywnych Kobiet w Wiewiórce, Zespołem Szkół Publicznych  w Wiewiórce oraz Gminnym Zakładem Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie.

Galeria zdjęć: