Wyszukiwarka


W gminie Żyraków znów królowała poezja

Tym razem spotkali się miłośnicy wierszy Jana Brzechwy. Uczestnicy mogli również wybrać wiersz innego poety. Recytujący przenieśli słuchaczy w świat rymowanych historyjek znanych i lubianych zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, bo któż nie słyszał o przygodach upersonifikowanych postaci zwierząt: Kaczki Dziwaczki, Żuka, Słonia Trębalskiego, Żaby; roślin: Pomidora, Selera, Cebuli, Fasoli? Kogo nie śmieszyło zachowanie Samochwały, Kłamczuchy, Stasia Pytalskiego, Skarżypyty? O bajkowy klimat turnieju zadbała Pani Agata Dziedzic - autorka pięknej scenografii inspirowanej wierszem Jana Brzechwy "Żuk".  Turniej jest organizowany od wielu lat i cieszy się on dużym zainteresowaniem wśród dzieci z terenu naszej gminy, bo utwory Brzechwy od kilkudziesięciu lat uczą, bawią i wzruszają kolejne pokolenia. W tym roku na scenie zaprezentowało się 40 recytatorów. Jury w składzie:  Diana Wójcik, Stefania Szuba i Agata Dziedzic kierując się takimi kryteriami, jak: dobór repertuaru, interpretacja, kultura słowa i ogólny wyraz artystyczny przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
Kategoria - Szkoły Podstawowe klasy 0-II:
I miejsce – Maksymilian Pleban ZSP Żyraków
II miejsce – Franciszek Kosiba PSP Wola Wielka, Joanna Bunar PP Bobrowa
III miejsce – Emilia Kobos ZSP Bobrowa, Amelia Szałęga ZSP Straszęcin
Wyróżnienia: Dawid Labak PSP Mokre, Karolina Batko PSP Mokre, Milena Pasek ZSP Straszęcin
Kategoria - Szkoły Podstawowe klasy III-IV:
I miejsce – Wiktoria Kawa ZSP Żyraków
II miejsce – Wiktoria Sawuła ZSP Straszęcin
III miejsce – Antoni Węgrzyn ZSP Żyraków
Wyróżnienia: Julia Lipa ZSP Korzeniów, Gabriel Gałat ZSP Góra Motyczna
Kategoria – Szkoły Podstawowe klasy IV-VI :
I miejsce – Michał Michoń ZSP Straszęcin
II miejsce – Gabriela Kułak PSP Wola Wielka
III miejsce – Olga Wójtowicz ZSP Żyraków
Nominowano recytatorów do kolejnego etapu, który odbędzie się w Radomyślu Wielkim 18 maja 2017 roku o godzinie 10:00.
Zakwalifikowani zostali:
Maksymilian Pleban ZSP Żyraków, Franciszek Kosiba PSP Wola Wielka, Joanna Bunar PP Bobrowa, Wiktoria Kawa ZSP Żyraków, Wiktoria Sawuła ZSP Straszęcin, Antoni Węgrzyn ZSP Żyraków, Michał Michoń ZSP Straszęcin, Gabriela Kułak PSP Wola Wielka, Olga Wójtowicz ZSP Żyraków
Komisja doceniła poziom zainteresowania żywym słowem. 
W tym miejscu pragniemy serdecznie zaprosić na kolejne spotkanie z żywym słowem. 12 maja, tym razem do wspaniałej scenerii dworku w Straszęcinie. Odbędzie się tam Powiatowy Konkurs Recytatorski „Dzieła mistrzów pod lupą”. Będzie można i recytować, i śpiewać poezję Czesława Miłosza. W murach dworku w Straszęcinie zagości nie tylko poezja, ale i proza, powstała po 1918 roku.