Wyszukiwarka


Wycieczka do rezerwatu „Prządki” i zwiedzanie ruin zamku Kamieniec

Jak spędzić niedzielne popołudnie? Leżeć na kanapie przed telewizorem, czy zmęczyć się maszerując po cudownych miejscach pięknej polskiej przyrody w dodatku w towarzystwie ciekawych, sympatycznych ludzi? Stowarzyszenie Razem w Przyszłość z Woli Żyrakowskiej zdecydowanie wybiera drugą możliwość.
3 lipca 2017 roku zorganizowano wycieczkę do Rezerwatu Przyrody Prządki, której zwieńczeniem było zwiedzanie ruin zamku Kamieniec. Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Weź zdrowie w swoje ręce” finansowanego przez Gminę Żyraków.
Zainteresowanie wycieczką było ogromne. Mieszkańcy Gminy Żyraków z pewnością przedkładają aktywną turystykę krajoznawczą nad bierne spędzanie wolnego czasu. Ponad 50 osób pojechało autokarem by móc podziwiać niesamowite okazy skał w rezerwacie . Z radością i ciekawością w upale przemierzono trudną leśną trasę . Rezerwat Przyrody Prządki jest doskonałym rozwiązaniem dla osób , które nie mają więcej wolnego a chcą maksymalnie wykorzystać ciepły letni weekend. Atrakcjami rezerwatu jest 5 szlaków turystycznych, z pięknymi skałkami i widokami oraz zamek Kamieniec.
Rezerwat Przyrody Prządki tworzy zespół ostańców skalnych, skały te sięgają nawet ponad 20m, zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji stworzył swoje oryginalne kształty. Niektóre skały mają własne nazwy: Prządka-Baba, Prządka-Matka, Herszt. Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosiła, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w dni świąteczne. Uczestnicy wycieczki byli zmęczeni przejściem trasy, ale wrażenia, widoki i miłe towarzystwo z pewnością zrekompensowało trudy wędrowania.
Drugim celem wycieczki było zwiedzenie ruin zamku Kamieniec w Korczynie - Odrzykoniu. Kamieniec to warownia obronna z XIV w. położona na skalnym wzgórzu, na skraju Czarnorzecko–Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów połączenia budowli z krajobrazem. Na terenie ruin zamkowych usytuowane jest Muzeum Zamkowe, Sala tortur, Pracownia Ceramiki Zamkowej. Zwiedzający z zainteresowaniem wysłuchali historii zamku. Dzieciom bardzo spodobały się legendy związane z Kamieńcem i mieszkającymi tu ludźmi. Mimo zbliżającej się burzy z podziwem obserwowano przepiękne tereny z trasu widokowego.
Na zakończenie pełnego wrażeń dnia na dziedzińcu zamkowym wspólnie smażono kiełbaski. Wycieczki turystyczne i krajoznawcze, szczególnie te, które nastawione są na piesze pokonywanie tras są idealnym, najlepszym sposobem spędzania wolnego czasu i równocześnie dbania o zdrowie. Bierzmy zdrowie w swoje ręce.

Fotorelacja