Wyszukiwarka


Zakończenie projektu "Z tradycją w nowoczesność"

W niedzielę 25 września w Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej odbyło się podsumowanie projektu, który był realizowany przez Stowarzyszenie „Razem w Przyszłość” w ramach programu „Działaj Lokalnie IX”, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanej we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, Ośrodek Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu – oraz lokalnych partnerów: gminę Dębica, Pilzno, Żyraków oraz firmę TIKKURILA POLSKA S.A. W uroczystości zakończenia uczestniczyli zaproszeni goście oraz przybyli mieszkańcy gminy Żyraków. 

Projekt był realizowany od 1 lipca, i skierowany był do wszystkich mieszkańców gminy Żyraków. Głównym celem projektu było łączenie tradycji z nowoczesnością poprzez: zgromadzenie przez członków OSP Wola Żyrakowska przepisów na tradycyjne potrawy naszych mam i babć,  wydruk broszury z tymi przepisami, która była później rozdawana w sierpniu podczas Dożynek Gminnych w Woli Wielkiej, degustację potraw regionalnych przeprowadzoną w trakcie Dożynek Gminnych, nabycie umiejętności artystycznego zdobienia potraw przez udział w multimedialnym kurs carvingu, wicie i prezentację wieńca dożynkowego, wycieczkę do skansenu do Kolbuszowej.

W trakcie uroczystego zakończenia członkowie stowarzyszenia zaproponowali gościom spotkanie Panią Jolantą Dragan – etnografem, która na co dzień pracuje w skansenie w Kolbuszowej. Można było obejrzeć wystawę starych przedmiotów związanych z wsią i gospodarstwem wiejskim, którą przygotowali członkowie stowarzyszenia wspólnie z OSP Wola Żyrakowska. Zwieńczeniem imprezy zorganizowanej przy współpracy z Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie była degustacja potraw z grilla oraz wspólne biesiadne śpiewanie z Kapelą Ludową Solidarny Senior. Przysmaków z grilla nie zabrakło, każdy miał możliwość skosztować coś pysznego.